Concursul republican ,,CEL MAI BUN ELEV INOVATOR”

Evaluare utilizator:  / 6
SlabCel mai bun 

Concursul republican

,,CEL MAI BUN ELEV INOVATOR”

 

     În anul 2014 Liceul AŞM a fost prezentat în cadrul Concursului Republican „Cel mai bun elev inovator” de către elevii Oboroc Anton, Vlasenco Alexandru, clasa XII fm., cu invenţia unei mașini agricole pentru lucrul pe teren agricol - Tractor model T1

Tractorul a fost proiectat și asamblat de către elevi, îndrumaţi de profesorul de fizică Sergiu Cârlig.

  Parametrii tehnici ai tractorului permit lucrul în livadă și în vița-de-vie, lățimea tractorului fiind special calculată pentru acest domeniu de activitate. Piesele tehnice au fost preluate de la automobilul VAZ și au fost remodelate pentru a fi utilizate în tractor. A fost construită carcasa de securitate pentru a proteja șoferul în caz de accident. Această mașină agricola este o alternativă a mașinelor agricole prezente pe piață.

 

OBOROC ANTON, cl. XII fm.

 

Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 162 vizitatori și 6 membri online

  • Pulmenjophy
  • Jofonge
  • sokalmot
Free business joomla templates meds no prescription