CUPA REGIONALĂ a şefului Serviciului Fiscal de Stat pentru implicare în dezbateri academice.

Evaluare utilizator:  / 3
SlabCel mai bun 

CUPA REGIONALĂ

a şefului Serviciului Fiscal de Stat pentru implicare în dezbateri academice.

 

La 17 octombrie a avut loc prima competiţie de dezbateri academice, susţinută logistic şi financiar de Serviciul Fiscal de Stat. Dezbaterea de tip K. Popper a avut drept moţiune: „Pedeapsa pentru neplata impozitelor ar trebui mărită”.

În cadrul competiției s-au implicat peste 60 de participanţi, 12 arbitri, 10 voluntari, 12 echipe la secţiunea română şi 4 echipe la secțiunea engleză, de la Liceul Academiei de Ştiinţe a Moldovei, L.T. „Gaudeamus”, Liceul „Orizont” şi reprezentanţi ai altor instituţii („S. Haret”, „M. Eliade”, precum şi suporteri activi ai dezbaterilor. Managerul proiectului a fost Pavel Cerbuşca, susţinut de colegii profesori Curechi Valentina şi Costiuc-Hamuraru Eudochia.

În calitate de înalţi oaspeţi au fost Gheorghe Cojocari - şef adjunct al Inspectoratului Fiscal Principal de Stat; Veronica Vragaleva - şef Direcţie, Inspectoratul Fiscal Principal de Stat, arbitru în competiţiile naţionale şi regionale; Alexandru Fală - expert în cadrul Centrului Analitic Independent "Expert - Grup", arbitru în competiţiile naţionale şi regionale. Serviciile de arbitraj au fost propuse şi de către veteranii dezbaterilor Ursu Anatolie, Casian Tatiana, Vâzdoagă Tatiana, Pociumban Mihai, Radu Brega, Verdeş Silvia, Munteanu Veronica, Celpan Viorel.

La secţiunea română, învingătorii competiţiei şi deţinătorii CUPEI ŞEFULUI IFS, diplome şi medalii, LOCUL I au fost decernat echipei “The Brains” de la Liceul AŞM (CINCIUC ROBERT, BIVOL ELENA, CARAMAN MARIA).

LOCUL II a fost decernat de asemenea echipei “Peace” de la Liceul AŞM (PERCIUN LUDMILA, BULGARU ANA-MARIA, LOZINSCHI CRISTINA).

Locul III şi IV au fost ocupate de echipele de dezbateri de la Liceul “Gaudeamus” şi de la Liceul “Orizont” (Catruc Camelia; Darii Cristian; Grama Mihaela, Scorpan Diana; Gavriliuc Ion; Prodan Cezar).

 În topul celor mai buni vorbitori din cadrul competiţiei s-au plasat: BIVOL ELENA (locul I); BULGARU ANA-MARIA (locul II); PERCIUN LUDMILA (locul V); CARAMAN MARIA (locul IX).

De asemenea foarte activi au fost memebrii clubului de dezbateri de la Liceul AŞM: Guzo Nicolae, Nemţeanu Liviu, Cicati Ecaterina, Pascari Gheorghe, Craveţ Constanţa, Bradu Dan-Mihai, Eşanu Maria, Miţu Cristian, Orindaş Victoria.

La secţiunea desfăşurată în limba engleză, LOCUL I a fost decernat echipei “Mentos” de la Liceul „Gaudeamus” (Cotela Valeria, Gorea Rodion, Maleş Diana).

Locul III la secţiunea română a fost decernat echipei „ Plombir” de la Liceul „Gaudeamus” (Dănilă Valeria, Capiţa Diana, Botnari Vlada).

Liceul „Orizont” a fost prezentat de elevii: Galanciuc Victoria; Besarab cristi; Tatarlî Valeria, care s-au plasat pe locul III.

În topul celor mai buni vorbitori din cadrul competiţiei s-au plasat: Maleş Dana, Dănilă Valeria, Lupu Irina, Capiţa Diana, Botnari Vlada.

De asemenea activi elevi ai clubului de dezbateri de la Liceul „Gaudeamus” au fost: Lungu Cristian, Palanciuc Andreea, Moroşanu Cătălin, Nagară Dana, Damir Diana.

De asemenea competiţia de dezbateri au fost implicaţi elevi din clasa a VIII de la Liceul „Gaudeamus”, care au asigurat buna pregătire şi desfăşurare a competiţiei. Cristina Osipov și Ion Gavriliuc de la L.T. „Orizont” au obținut câte o Diplomă de Merit, cu mențiunea pentru cei mai buni vorbitori.

Suntem recunoscători colaboratorilor şi administraţiei Serviciului Fiscal de Stat pentru susţinere şi premiile acordate: Cupa, medalii, cărţi, agende, birotică şi susţinerea unei pauze cu produse alimentare. Ion Prisăcaru - șef al SFS a dăruit celor cîștigători mai multe cărți din colecția ”Cronica ilustrată a omenirii”. În setul de cărți a intrat și lucrarea apărută recent cu titlul ”Reflecții fără pretenții”, semnată chiar de Ion Prisăcaru. De asemenea la acest Joc Intelectual au luat parte ziariștii (Eduard Balan - Șef al Serviciului de Presă al IFPS, purtător de cuvânt al Șefului SFS, Radio Moldova).

Scopul acestor dezbateri e să contribuie la educarea fiscală, să demonstreze în ce constă necesitatea ei pentru creșterea gradului de conformare a societății; la umanizarea sistemului, la conștientizarea de către contribuabili a achitării impozitelor etc.

În general, elevii s-au pregătit foarte bine, s-au documentat, au putut să argumenteze, să convingă publicul advers. În cadrul dezbaterilor, elevii au posibilitatea să se manifeste activ, să-și dezvolte gîndirea analitică și critică, să depășească unele complexe în exprimare, să polemizeze, să-i poată convinge pe cei prezenți prin argumente forte ce le formulează expromt, însă cu multă exactitate.

De asemenea le dorim succese tuturor membrilor cluburilor de dezbatere şi aşteptăm rezultate îmbucurătoare la următoarele competiţii.

 

CONDREA LAURA, preşedintele Clubului de Dezbateri LAŞM.

 

Vezi imagini

 

Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 98 vizitatori și 7 membri online

  • Pulmenjophy
  • Jofonge
  • sokalmot
Free business joomla templates meds no prescription