Călătorie muzicală prin Italia

Evaluare utilizator:  / 0
SlabCel mai bun 
     În fiecare an , Filarmonica Naţională a Republicii Moldova organizează câte 5 concerte cu participarea orchestrelor de muzică, capelelor corale şi elevilor liceelor de muzică. An de an, aceste fermecătoare momente adună liceeni şi studenţi în Sala Mare, pentru a se delecta cu muzica marilor compozitori. Cu deosebită onoare îi mulţumim directorului Filarmonicii, dna Svetlana Bivol, maestru în artă. De asemenea, aducem încântate aplauze dnei Irina Martiniuc, muzicolog, prezentatoarea tuturor concertelor.
     În anul 2012, studenţii Liceului Academiei de Ştiinţe a Moldovei au avut ocazia să soarbă din muzica a 4 concerte, al 5-lea urmând să se desfăşoare. Astfel, cele 5 concerte apar  cu titlul:
1. Muzica ungară şi F.Liszt  (200 ani de la naştere)
2. Am venit să colindăm
3. Fenomenul lui W.A.Mozart
4. Călătorie muzicală prin Italia
5. Balul de primăvară
Printre cei mai activi şi dornici de această muzică liceeni, îi menţionăm pe: Cerga Natalia, Roşca Mariana, Ţoncu Violeta, Gumeniuc Doina, Sănduţa Felicia, Bîrta Sanda, Sculea Natalia, Morăraş Ecaterina  ş.a. Le mulţumim enorm îndrumătorilor noştri Pavel Cerbuşca, profesor de educaţie civică şi vice-director şi Maria Harea, pedagog social.
   Astăzi, 6 aprilie 2012, am avut plăcerea să călătorim prin Lumea Muzicală a Italiei, fiind ghidaţi de Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale ,,Serghei Lunchevici” şi soliştii:
Lilia Şolomei, soprano, Artistă Emerită
Aurelia Ciobanu, mezzo-soprano
Vitalie Cebotari, bariton
Dan-Ilian Druţac, vioară
Elevii Şcolii de Muzică ,,P.Stolearski” din Odessa:
Roman Vasilcenko, fagot
Victor Osohin şi Nicolae Şalov, contrabas
Vlad Agachi, dirijor, România. Ne închinăm în faţa Maestrului şi îi mulţumim cu profundă consideraţiune pentru clipele minunate.
       După cum afirma înţeleptul Platon, Muzica dă suflet universului, aripi gândirii, avânt închipuirii, farmec tinereţii, viaţă şi veselie tuturor lucrurilor. Nu lăsaţi să treacă pe lângă voi această minune a Lumii.
 
 
 

Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 92 vizitatori și 8 membri online

  • Pulmenjophy
  • PaspRooms
  • Plopofe
Free business joomla templates meds no prescription