Călătorie muzicală prin Italia

În fiecare an , Filarmonica Naţională a Republicii Moldova organizează câte 5 concerte cu participarea orchestrelor de muzică, capelelor corale şi elevilor liceelor de muzică. An de an, aceste fermecătoare momente adună liceeni şi studenţi în Sala Mare, pentru a se delecta cu muzica marilor compozitori. Cu deosebită onoare îi mulţumim directorului Filarmonicii, dna Svetlana Bivol, maestru în artă. De asemenea, aducem încântate aplauze dnei Irina Martiniuc, muzicolog, prezentatoarea tuturor concertelor.
     În anul 2012, studenţii Liceului Academiei de Ştiinţe a Moldovei au avut ocazia să soarbă din muzica a 4 concerte, al 5-lea urmând să se desfăşoare. Astfel, cele 5 concerte apar  cu titlul:
1. Muzica ungară şi F.Liszt  (200 ani de la naştere)
2. Am venit să colindăm
3. Fenomenul lui W.A.Mozart
4. Călătorie muzicală prin Italia
5. Balul de primăvară
Printre cei mai activi şi dornici de această muzică liceeni, îi menţionăm pe: Cerga Natalia, Roşca Mariana, Ţoncu Violeta, Gumeniuc Doina, Sănduţa Felicia, Bîrta Sanda, Sculea Natalia, Morăraş Ecaterina  ş.a. Le mulţumim enorm îndrumătorilor noştri Pavel Cerbuşca, profesor de educaţie civică şi vice-director şi Maria Harea, pedagog social.
   Astăzi, 6 aprilie 2012, am avut plăcerea să călătorim prin Lumea Muzicală a Italiei, fiind ghidaţi de Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale ,,Serghei Lunchevici” şi soliştii:
Lilia Şolomei, soprano, Artistă Emerită
Aurelia Ciobanu, mezzo-soprano
Vitalie Cebotari, bariton
Dan-Ilian Druţac, vioară
Elevii Şcolii de Muzică ,,P.Stolearski” din Odessa:
Roman Vasilcenko, fagot
Victor Osohin şi Nicolae Şalov, contrabas
Vlad Agachi, dirijor, România. Ne închinăm în faţa Maestrului şi îi mulţumim cu profundă consideraţiune pentru clipele minunate.
       După cum afirma înţeleptul Platon, Muzica dă suflet universului, aripi gândirii, avânt închipuirii, farmec tinereţii, viaţă şi veselie tuturor lucrurilor. Nu lăsaţi să treacă pe lângă voi această minune a Lumii.

• PaspRooms
  • Plopofe