Partea noastră de veşnicie – Limba Română

Elevii și profesorii de la Liceul AȘM au participat la 31 august 2012 în cadrul festivităților dedicate „Limbii Române”. În Sala Azurie a Academiei de Ştiinţe a Moldovei, a avut loc Şedinţa Solemnă a AŞM, inaugurată de către acad. Gheorghe Duca, preşedintele AȘM.

Un cuvânt de salut din partea președintelui R. Moldova dl. Nicolae Timofti, a fost citit de consilierul dl. M. Șleahtițchi. În cadrul şedinţei a prezentat un discurs înflăcărat dl. Nicolae Dabija, scriitor, istoric literar, membru de onoare al Academiei Române.

La manifestare au fost invitaţi membrii AŞM, reprezentanţi ai puterii și ai corpului diplomatic acreditat în R. Moldova, rectorii instituţiilor de învăţământ superior, reprezentanţii uniunilor de creaţie şi asociaţilor profesionale, oameni de cultură, studenți și elevi. Discursurile prezentate în ultimii ani, s-au regăsit într-o ediţie specială a revistei AŞM „Akademos”.

În continuare a urmat o depunere de flori la busturile scriitorilor de pe Aleea Clasicilor din Grădina Publică ”Ștefan cel Mare și Sfânt” în memoria personalităților marcate ale neamului. Tot aici și-au prezentat discursurile primarul mun. Chișinău,Dorin Chirtoacă, reprezentanți ai puterii din România, oameni politici și de artă.

• PaspRooms