Prima ediţie a Festivalului „Youth Arts”

Evaluare utilizator:  / 1
SlabCel mai bun 
          La 18.10.2012, în incinta Liceului AŞM s-a desfășurat prima ediţie a Festivalului „Youth Arts”, care a avut ca scop promovarea imaginii instituției prin organizarea unui concert de binefacere. Principalele obiective ale prezentării au fost de a promova tinerele talente şi de a stabili relaţii de parteneriat cu alte instituţiii din Republica Moldova. Printre priorităţile festivalului s-au numărat şi implicarea activă a elevilor din liceu în viaţa societăţii şi interacţiunea dintre tinerele talente, din diferite colţişoare ale capitalei.
       Liceul AȘM  a avut onoarea de a fi întemeietorul şi gazda unui nou festival de muzică, dans şi teatru. Din an în an organizatorii ne propun întâlniri frumoase, de suflet, reuniuni de creaţie şi colaborări fructuoase, într-un nou stil al tinerilor.
       Nicoleta Jalbă, Cotruţă Eugen şi Anastasia Budici, reprezentanţi ai Colegiului ASEM, ne-au încântat auzul cu câte o piesă. Venite de la Liceul ”Spiru Haret”, Valeria Lungu şi Cornelia Vozian au interpretat câte 2 piese, care prin muzicalitatea lor i-au îndemnat pe alţii la dans. Andrei Baltag, student la Colegiul de Construcţii, de asemenea a interpretat 2 piese muzicale. 
Aceşti elevi deja sunt cei mai buni dintre cei mai buni, fiind deţinătorii mai multor premii la nivel naţional şi internaţional, dar şi laureaţi ai concursului ARS ADOLESCENTINA. În cadrul prezentării,  elevii LAŞM au  provocat audienţa printr-o melodie interpretată de  eleva clasei a XI-a A, Eugenia Turculeţ, acompaniată la pian de Cernei Valeria, elevă în clasa a X-a A.
      Aceştia au fost copiii plini de entuziasm, creativi şi originali care şi-au propus să ne facă seara mai frumoasă, fapt ce le-a reuşit, pentru ce le suntem recunoscători. Ar fi bine ca de aici încolo „Youth Arts” să devină o tradiţie pentru liceele şi colegiile, care şi-au dorit să devină fondatorii unui festival al prieteniei şi creativităţii.   
      Mulţumim mult administrației Liceului AŞM pentru suportul acordat, dar să le urăm si celorlalţi mult succes, idei ingenioase şi multă-multă forţă de creaţie. Aducem sincere mulţumiri prezentatoarei Iftodii Nicoleta şi autorului ideii festivalului - Ion Mereuţă, colegilor care au susținut proiectul – Andrei Vinițchi, Valeriu Gurdiș și altora. 
 
                         Cheptene Maria cl.X-A. Țărnă Cristina cl. XII-F.M.

 

 

Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 145 vizitatori și 8 membri online

  • Pulmenjophy
  • PaspRooms
Free business joomla templates meds no prescription