Balul Bobocilor 2012

„BALUL BOBOCILOR 2012”

La 24 octombrie 2012 a fost organizată activitatea extracurriculară tradițională „BALUL BOBOCILOR 2012” , la care au participat elevii claselor a X-a.
Surațel Vera și Mereuța Ion, elevi în clasa a XI-a, au monitorizat activitatea în calitate de prezentatori. Scenariul a prevăzut trei etape:
I.                   Prezentarea specificului activității, probele concursului, criteriile de evaluare, prezentarea membrilor juriului.
II.                Desfășurarea concursului și jurizarea perechilor de „boboci”.
III.             Prezentarea punctajului final și decernarea premiilor.

În juriu au fost desemnați:
Cerbușca Pavel, vice-director educație, președintele juriului.
Harea Maria - pedagog social, bibliotecară.
Chitoroagă Ana - Maria – elevă în clasa a XII-a.
Șleahtițchii Ana - elevă în clasa a XII-a „B”.
Vinițchi Andrei  - reprezentant al clasei a XII-a.
Perechile de elevi participante la concurs au fost:
10 A- Dumitrița/Alexandru
10 B- Bereghici Ștefan și Camerzan Dina
10 C- Daria/ Victor
10 D- Rodica/Andrei
Elevii au fost supuși la 4 probe:
1.                Prezentarea clasei, la care s-a ținut cont de sugestia denumirii clasei și a emblemei/mascotei, de ținuta scenică și costumele participanților.
2.                Proba de dans a presupus respectarea genului muzical,  (dans popular, hip-hop, tangou, dans oriental).
3.                Proba intelectuală a reunit clasele, elevii răspunzînd la întebările pregătite, limita de timp fiind de 30 secunde.
4.                Proba de actorie a constat în prezentarea a două personalități din lumea muzicii, juriul ținînd cont de relevanța subiectului, expresivitatea și originalitatea interpretării scenice.
În general, elevii au demonstrat o bună pregătire pentru concurs, manifestînd entuziasm și activism. S-a observat spiritul de echipă, perechile au fost susținute de colegii de clasă care s-au implicat activ în pregătirea probelor. De asemenea, a contat și susținearea publicului, care a reunit atît colegi din alte clase, cît și profesori, părinți și absolvenți ai liceului AȘM.
În final, președintele juriului, Pavel Cerbușca, a prezentat punctajul acumulat de fiecare pereche de elevi, a numit clasamentul și a decernat premiile:
Premiul mare – clasa a 10 C, Daria și Victor, diriginte Fișer Virginia, cu 74 puncte acumulate.
Locul I – clasa a 10 B, Ștefan/Dina, diriginte Cârlig Sergiu, cu 71 puncte cumulate.
Locul II – clasa a 10 A,  Dumitrița/Alexandru, dirigiinte Ciorici Angela, cu 66 puncte acumulate.
Locul III – clasa a 10 D, Rodica/Andrei, diriginte Friptu Marta, cu 54 de puncte acumulate.

Diploma pentru cea mai bună piesă de teatru a fost decernată clasei a X-a C, iar

Diploma pentru cea mai bună pereche de dans i-a revenit elevilor clasei a X-a D.

Inga Sorocean, profesoară de limbă şi literatură română

• PaspRooms