Joia e-o zi perfectă pentru poezie

Joia e-o zi perfectă pentru poezie

La inițiativa bibliotecarei Liceului, în incinta sălii Iulian Filip 317 a avut loc joi, 21 ianuarie concursul literar de  creație proprie care se desfășoară în liceu deja de 3 ani. Anul curent concursul a purtat genericul: Joia e-o zi perfectă pentru poezie. Recitalul poetic i-a întrunit pe cei îndrăgostiți de arta poeziei, dornici de a emana și absorbi, în același timp, dragoste pentru creație într-un cerc restrâns și atmosferă „ca acasă”.

Am avut ocazia să ne delectăm cu textele deja cunoscuților de noi tineri poeți ai liceului care s-au manifestat și până acum în domeniu, printre care: Sîrbu Veruța, Ungureanu Mihai, Vasilița Cristina și Nicula Adriana. Cred că cea mai mare reușită a concursului a constituit, totuși, descoperirea noului suflu poetic în persoana elevelor: David Diana și Braga Daniela.

Juriul ne-a oferit și rezultatele constituite în baza originalității, limbajului abordat și a recitalului propriu-zis, astfel încât: Locul I: Nicula Adriana, Locul II: Braga Daniela, Locul III: Ungureanu Mihai, Sîrbu Veruța și David Diana.

Am discutat cu participanții și am rămas plăcut surprinsă să aflu părerea lor, Adriana ne relatează: Consider că prin intermediul concursului de poezie desfășurat astăzi în cadrul acestei ședințe, fiecare din noi a avut șansa de a simți spiritul poeziei, care este o reflecție a sufletului creator. Îmi doresc ca în viitor să mai aibă loc astfel de ședințe în liceul nostru, deoarece, prin intermediul lor, elevii creativi se pot afirma într-un mediu cognitiv si reconfortant.

Judecând după aceste impresii, pot afirma că tradiția începe să prindă rădăcini și va avea loc, fără îndoială, o altă ședință a clubului literar și anul viitor, așa că începeți să vă strângeți roadele, dragii mei, vă așteptăm data viitoare cu poezie și mai bună, și mai motivațională, și mai a voastră!

VASILIȚA CRISTINA, cl. a XII-a C

Comentarii

0 #1 coca mary 11-01-2020 04:34
Thank you for sharing this wonderful data with us. Very valuable article. Really add value the way you described everything in this article. Keep up the good work