OMAGIU LIMBII ROMÂNE LA AȘM

Evaluare utilizator:  / 3
SlabCel mai bun 

OMAGIU LIMBII ROMÂNE LA AȘM

 
Din anul 2005 există o tradiție frumoasă la AȘM de a organiza lecturi academice de Ziua Limbii Române la 31 august. În Sala Azurie a AȘM, la eveniment participă academicieni, savanți, oameni de cultură și artă. Invitați speciali sunt și elevii de la Liceul AȘM, precum și cadrele didactice.
Printre lectori au fost Gheorghe Duca, președintele AȘM; Grigore Vieru, Ion Ungureanu, Adrian Păunescu; Mihai Cimpoi; Nicolae Dabija; Valeriu Matei; Ion Hadârcă, iar în anul 2016 - Nicolae Timofti, președintele R. Moldova. 
În fiecare an s-a adus omagiu Limbii Române și s-a demonstrat că este la ea acasă și trebuie respectată. Este oare respectată de toți? Cred că aceasta depinde de fiecare din noi, în special cei care o vorbim și care o considerăm un tezaur neeistimabil. 
De asemenea au fost înmânate însemne de membru de onoare al Academiei de Științe a Moldovei academicianului Ionel-Valentin VLAD, Președintele Academiei Romane.
 
Pavel Cerbușca, vicedirector
 

 

 

Comentarii   

 
0 #4 Mary Lopez 14-01-2021 12:59
Facebook is one of the basic electronic media grumblings that grant the customer to have unhindered versatility. Along these lines, in case you need to change the profile picture, by then you can do that by going to your profile and a short period of time later tapping on the current picture to reestablish. In any case, in the occasion that you're genuinely restricting an issue, by then you can get to Facebook customer service for help.
 
 
0 #3 ulric kaka 02-12-2020 15:31
Professional Essay Editor
Superior proofreading and editing by subject experts. Academic Papers. Admissions Essays. Course Assignments. Business Documents. 100% satisfaction
 
 
0 #2 goal ken 22-11-2020 07:15
This topic is very interesting and I am interested but do not know where to find, thankfully you create this topic, hope everyone will help me 8 ball
 
 
0 #1 coca mary 08-01-2020 08:40
The content is quite elaborate and detailed, but I think it needs more practical elements to attract the attention of readers, thank you for sharing this article.

vex 3
 

Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 111 vizitatori și niciun membru online

Free business joomla templates meds no prescription