Ziua autoconducerii școlare la Liceul AȘM

La  19 noiembrie 2010 la Liceul AȘM a avut loc un eveniment cu totul inedit – Ziua Autoconducerii. Așadar, am avut ocazia de a ne transpune în rolul minunaților noștri dascăli pentru a simți mai profund esența responsabilității administrării liceului.

Fiecare elev metamorfozat în profesor, s-a străduit să depună maxim entuziasm și imaginație pentru a-și materializa propria concepție referitoare la activitatea desfășurată. Lecțiile s-au derulat intr-un mod original, marcate de un spirit novator. Colegii au demonstrat receptivitate maximă și au avut o atitudine optimistă față de această inițiativă.
     Ne-am luat în serios misiunea, așa că am avut mare grijă să avem la îndemână toate ingredientele unei zile de neuitat. În rezultatul unui casting, au fost selectați dublorii pentru posturile administrative:
Director - Oaieneagră Eugenia - dublorul dnei Filip Galina;
Vice-directori -
  Isac Ioana - dublorul dnei Cristei Tamara;
  Ciobanu Petru - dublorul dlui Cristea Iurie;
  Salamandâc Elena, Guceac Ion – dublorii dlui Cerbușca Pavel.
     Fiind ghidați de posesorii reali ai acestor funcții, am fost puși în situația de a prelua o parte din responsabilitățile managerilor școlari. Acest fapt ne-a intrigat și ne-a mobilizat forțele, pentru că am avut în față o lista de activități destul de consistentă, cu care ne-am descurcat în maniera noastră specifică.
     Cei care au garantat componența cognitivă a acestei zile speciale au fost, desigur, dublorii profesorilor, care au răspuns cu succes acestei provocări: Postolachi Ira, Zuico Cristina, Cojanu Irina, Ștubei Tudor, Andrieș Vasile, Dan Neagaru, Irina Fală, Tașnic Alina, Danu Radu, Veringă Victoria, Șleahtițchii Ana, Graur Irina, Nistor Marcela, Blajin Cristina, Domnicu Nicoleta, Cerga Natalia, Plămădeală Daniela, Furdui Vasile, Salamandâc Elena, Negrescu Dana.
     La ședința de totalizare a activității autoconducerii școlare, dublorii și-au exprimat impresiile, iar starea generală a fost de un entuziasm deosebit, de satisfacție interioară, pentru că munca și creativitatea lor au fost apreciate de colegi și de cadrele didactice.
     Sfârșitul acestei zile a fost încununat de o activitate de totalizare și de înmânarea unor diplome de merit participanților la eveniment.
     Suntem convinși că Ziua Autoconducerii școlare reprezintă un moment memorabil în itinerarul desăvârșirii personalității noastre, de aceea ținem să le mulțumim profesorilor și administrației liceului pentru ca au acceptat inițiativa noastră.

Oaieneagră Eugenia –
moderatorul activităților de Autoconducere școlară.

• wravear