Conferinţa anuală a Autoconducerii şcolare

Evaluare utilizator:  / 0
SlabCel mai bun 
   Învăţăm să ne conducem, conducând pe alţii…
 
              Conferinţa Autoconducerii şcolare la Liceul AŞM
 
 
       Zice-se că toamna se numără bobocii… Dar, rezultatele frumoase nu întârzie să apară nici pe parcursul întregului an de studii. Aşa că la 23 mai 2012, în incinta Liceului Academiei de Ştiinţe, s-a făcut o retrospectivă a evenimentelor desfăşurate în anul de studii 2011-2012. 

        Conferinţa anuală a Autoconducerii şcolare, fiind anunţată de către preşedintele Senatului Marcela Nistor, eleva clasei a XI-a „UM”, a fost declarată deschisă după ce toţi cei prezenţi au onorat Imnul de stat al Republicii Moldova şi Imnul AŞM. 

          În cele ce au urmat, şefii departamentelor şi-au prezentat activităţile preconizate:
 • Mihai Mogâldea – departamentul Instruire, vicepreşedinte al senatului
 • Vera Surăţel – departamentul Cultură, vicepreşedinte al senatului
 • Andrei Viniţchi – activitatea de Consilier
 • Nicoleta Iftodi - departamentul Mass-Media şi Publicitate, Consilier
 • Marina Mironica – departamentul Educaţie
 • Cristina Burlacenco – departamentul Ştiinţă şi Creativitate
 • Ion Căpşună – departamentul Sport
 • Ana Cuibari – departamentul Disciplină
 • Elena Prohniţchi – departamentul Justiţie
 • Igor Plămădeală - departamentul Voluntariat
             Activitatea elevilor a fost salutată şi de coordonatorul Centrului Adolescenţilor şi al Consiliului Local al Copiilor şi Tinerilor de la DGETS din mun. Chişinău, dna Sandu Valentina, după care o scurtă prezentare a activităţilor de consilier municipal a făcut şi Cristina Mogâldea, eleva clasei a XII-a „UM”.
             Iar dacă liceenii noştri au cutezat, au muncit, au câştigat, nu putea să nu fie menţionat şi  directorul LAŞM, dl Iurie Cristea, care a ţinut să amintească de obiectivele liceul AŞM şi le-a înmânat diplome de menţiune, de gradul I, II, III  tinerilor senatori. Aceştia, dar şi ceilalţi colegi de ai lor s-au bucurat, de asemenea, şi de diplome din partea Liceului pentru rezultate excelente la învăţătură, implicare civică activă şi promovarea imaginii Liceului AŞM în comunitate.
             Nouă nu ne rămâne decât să mulţumim acelor elevi care prin dăruirea lor ne fac viaţa mai interesantă şi mai efervescentă, dar menţionăm, în special, efortul depus în organizarea acestor activităţi a vicedirectorului Liceului AŞM, dl Pavel Cerbuşca, responsabil de organizarea activităţilor Senatului elevilor.
             „Per aspera ad astra” spuneau vechii latini, iar noi, cei ce purtăm laurii propriilor noastre succese, să facem o adâncă plecăciune în faţa dascălilor  ce ne veghează cu multă vigilenţă ascensiunea spre propriile idealuri.
 
                                                                        Nicoleta Iftodi, 
                                    membră a Senatului Liceului AŞM.

Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 121 vizitatori și 9 membri online

  • Pulmenjophy
  • wravear
  • jaxonrio
Free business joomla templates meds no prescription