CAREUL SOLEMN DEDICATE ZILEI CUNOȘTINȚELOR (1 SEPTEMBRIE 2016)

Evaluare utilizator:  / 2
SlabCel mai bun 

CAREUL SOLEMN DEDICATE ZILEI CUNOȘTINȚELOR 

(1 SEPTEMBRIE 2016)

 
Pentru multe școli ziua de 1 septembrie este una specială. Așa a fost și pentru Liceul AȘM, deoarece ne-a onorat cu prezența sa Denis Rosca cu celebra lui Carte de Aur. Alături de noi au fost oaspeții Iulian Filip, prietenul devotat al liceului și Constantin Gaindric, membru corespondent al AȘM. Absolveții claselor a XII au avut prilegul să discute cu Virgil Bărsănescu, lector la Academia Militară Română. Mulțumim mult absolvenților Nicu Guzo, Lenuta Bivol, Nelu Guceac
 
Solemnitatea a decurs frumos, lejer și inteligent. Au fost salutați de administrația directroul liceului dl. Iurie Cristea, cei 100 de noi elevi, proaspăt înmatriculați în acest an: 
 • Clasa  a X-a A, diriginte Craveț Ala, profesoară de geografie, grad didactic superior;
 • Clasa a X-a B, diriginte doctor în științe, Baltag Valeriu, profesor de matematică, grad didactic superior;
 • Clasa a X-a C, diriginte Harea Maria, pedagog social, grad didactic II;
 • Clasa a X-a D, diriginte Friptu Marta, profesoară de limbă și leteratură română, grad didactic I
 
De asemenea elevii şi diriginţii care au deja experienta unui an de învățământ:
 
 • Clasa a XI-a A, diriginte doctor în științe Cristei Tamara, profesoară de limă și literatură română, grad didactic superior;
 • Clasa a XI-a B, diriginte Graur Sorina, profesoară de limbă engleză, grad didactic I;
 • Clasa a XI-a C, dirigine Lachi Diana, profesoară de limbă engleză, grad didactic II.
 
Nu în ultimul rând, elevii absolvenți ai promoției 2014-2017 și diriginții lor:
 
 • Clasa a XII-a A, diriginte Grinciuc Larisa, profesoară de chimie, grad diadctic II;
 • Clasa a XII-a B, diriginte Ciorici-Frei Angela, profesoară de istorie, grad didactic superior;
 • Clasa a XII-a C, diriginte Eftodi Ion, profesor de matematică, grad didactic superior.
 
Liceul Academiei de Ştiinţe a Moldovei este înființat în anul 2008, un nume care trebuie promovat cu cinste şi demnitate de fiecare elev, profesor şi părinte.
Liceul AŞM, a fost deschis la iniţiativa Preşedintelui AŞM – dl. academician Duca Gheorghe, susținut de academicieni, acesta devenind parte componentă a Clusterul educaţional-ştiinţific UnivER SCIENCE si reprezentand un organism unic cu Universitatea AŞM şi Instituţiile AŞM.
Liceul AŞM este cu adevărat un templu al cunoştinţelor, aici există un mediu favorabil de dezvoltare a capacităţilor şi ne dorim să fie o instituţie unde se formează competenţe academice, în baza multiplelor inteligenţe, care ne vor fi de folos în viaţa cotidiană.
Şi deoarece aţi reuşit să sădiţi în sufletele noastre cunoaştere, înţelepciune, afecţiune, dăruire şi speranţă, ne exprimam recunoştinţa pentru tot ce aţi făcut şi veţi face pentru noi. Ne dorim să avem în acest an şcolar plin de rezultate bune, împliniri în plan profesional şi un parteneriat consolidat.
Datorita dedicatiei parintilor și a profesorilor, suntem o generaţie de elevi inspiraţi şi originali, fie ca este vorba că participăm la diverse concursuri şcolare sau să impresionăm prin talentul nostru artistic şi sportiv, mereu conştienţi de speranţele investite în noi.
Generaţia noastră, cea a elevilor, ne-am născut şi am crescut în libertate, cu toate aspectele pozitive şi riscurile pe care ea le presupune. Avem o mare responsabilitate, de asumare şi promovare a valorilor naţionale în contextul european, apreciind profund comorile ştiinţei şi culturii universale.
Anii petrecuţi în Liceul AŞM ne ajuta sa inteleg că fiecare om este doar o părticică din Univers sau că fiecare om are propriul său Univers, ne-au ajutat să aflăm măsura propriei ştiinţe, dar şi a propriei neştiinţe.
Diriginţii claselor vor face apelul, de data aceasta într-un cadru festiv la prima oră de dirigenţie cu genericul: “Eficienţa personală – sugestii pentru îmbunătăţirea randamentului şcolar
 
La finalul festivității a luat cuvântul directorului adjunct Pavel Cerbuşca, care a explicat modalitatea de organizare a primei orei de dirigenţie și obiectivele liceului pentru noul an de studii: planul de învățământ alternativ, organizarea științifică a municii, voluntariatul, mentoratul, axarea pe multiplele inteligențe ale copilului.
Le suntem recunoscători tuturor oaspeţilor, profesorilor, părinţilor, absolvenţi şi prietenilor.
 
Vivat academia ! Vivat Liceul AŞM
 
PRESTESCU NICOLETA, SANDU PETRAȘCO

 
 

Comentarii   

 
+1 #4 vegus pear 06-03-2020 06:57
this is beautiful! I wish I could be like them, but I am stuck with the baccarat it is really fun!
 
 
0 #3 coca mary 08-01-2020 08:39
Very elaborate and insightful article. It gives me a fair amount of knowledge. It helps a lot for my work.
fnaf
 
 
0 #2 coca mary 08-01-2020 08:38
Very elaborate and insightful article. It gives me a fair amount of knowledge. It helps a lot for my work.
fnaf
 
 
0 #1 Happy Hill 07-11-2019 06:04
Great!!
 

Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 184 vizitatori și 2 membri online

 • zhangzk
 • pitersn
Free business joomla templates meds no prescription