Scriitorii de pe ambele maluri ale Prutului vizitează Liceul AŞM.

Evaluare utilizator:  / 1
SlabCel mai bun 

 

Scriitorii de pe ambele maluri ale Prutului vizitează Liceul AŞM

 

În perioada 06-09 mai 2015 în R. Moldova se organizează Festivalul Internațional „PRIMĂVARA EUROPEANĂ A POEŢILOR”. În cadrul acestui eveniment important, Liceul AŞM a fost vizitat de un grup de scriitori şi artişti plastici, precum şi editori din R. Moldova şi România:

-      Dumitru Crudu - scriitor, eseist și dramaturg  basarabean,membru al Uniunii Scriitorilor și al Uniunii Teatrale din Republica Moldova;

-      Nicolae Panaite - poet, publicist si editor român din Iași, membru al Uniunii Scriitorilor din România,redactor-șef al revistei Cronica veche;

-      Gheorghe Erizanu - blogger, eseist, jurnalist, publicist, om de cultură și scriitor român din Chișinău, fondatorul și directorul editurii Cartier (din 1995), una din editurile de prestigiul din spațiul limbii române;

-      Andrei Burac - poet, prozator, dramaturg, traducător și publicist din Republica Moldova. În baza operelor sale au fost regizate spectacole și filme, dintre care se evidențiază filmul din 1984 „Fii fericită, Iulia!” (lungmetraj), Studioul „Moldova-film”, regizor - Iacob Burghiu, actori - Mihai Volontir, Elena Proklova, Eugenia Todorașcu, Victor Ciutac;

-      Oleg Carp - scriitor, jurnalist și publicist basarabean.

Oaspeţii au fost primiţi cu multă căldură de administraţia instituţiei şi profesorii de Limbă şi Literatură Română, dna Cristei Tamara şi Sorocean Inga, care au relatat despre condiţiile de organizare a procesului educaţional şi în special specificul studierii limbii şi literaturii române.

Dl Iu. Cristea, directorul liceului a povestit oaspeţilor despre specificul programelor de studii. Dl Pavel Cerbuşca, vice-director a organizat o întâlnire cu elevii din clasele cu profil umanist şi profesorii, unde au fost prezentate biografii şi creaţii ale oamenilor de cultură, au fost adresate întrebări. Oaspeţii au vizitat laboratoarele de studii, apreciind înalt condiţiile şi rezultatele academice, dar şi implicarea elevilor în diverse acţiuni civice şi de voluntariat.

  

SOROCEAN INGA,

profesoară de Limbă şi Literatură

Română, doctor în filologie

Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 93 vizitatori și niciun membru online

Free business joomla templates meds no prescription