Profesorul german Gunter Stock – savant internaţional şi organizator al cercetărilor europene la Liceul AŞM

Profesorul german Gunter Stock –

savant internaţional şi organizator al cercetărilor europene la Liceul AŞM

Prof. Gunter Stock din Germania, preşedintele Consiliului Academiilor europene a devenit Doctor Honoris Causa al AŞM. Înaltul oaspete a vizitat mai multe organizaţii şi instituţii, printre care şi Liceul AŞM. Aici el a fost însoţit de preşedintele AŞM, acad. Gheorghe Duca,  prof. univ. Constantin Barbu din România, precum şi alţi colaboratori ai AŞM.

Profesorul a făcut cunoştinţă cu condiţiile de studii şi de odihnă ale elevilor din liceu, a vizitat biblioteca şi câteva săli de clasă. Destul de interesantă a fost întâlnirea cu un grup de elevi şi profesori, care i-au adresat mai multe întrebări despre situaţia tinerilor, condiţiile de studii în Europa, condiţiile de studiere a limbii engleze în Germania etc. Oaspetele a rămas impresionat de nivelul intelectual general şi de nivelul cunoaştere al limbii engleze al elevilor.

Pavel CERBUŞCA, vicedirector educaţie

• Gatteshek