Crosul de toamnă

Crosul de toamnă – modalitate de consolidare a caracterului şi a motivaţiei pentru un mod sănătos de viaţă a adolescenţilor

Printre mulțimea zilelor friguroase și ploioase, toamna ne-a oferit o zi plină de soare, ce a trezit în inima elevilor noștri buna dispoziție, energia și spiritul competitiv. Această zi minunată a fost joi, 9 octombrie, rămasă în amitirea Liceului AȘM ca ziua Crosului de toamnă, care s-a desfășurat în parcul Valea Trandafirilor.

Această probă sportivă are ca scop dezvoltarea rezistenței organismului și întărirea mușchilor.  Distanțele parcurse au fost: 1000 m pentru fete și 2000 m pentru băieți. Desigur această distanță a fost parcursă într-un anumit interval de timp, diferit pentru fiecare clasă.

Alături de colegi, au fost prezenți și cei mai mari susținători ai noștri - dna Maria Harea, pedagog social, dna V. Danilă, medicul liceului și desigur, cel care a organizat și a susținut, plin de emoții, elevii până la finiș, profesorul de educație fizică, dnul Sprâncean Pavel.  Astfel, elevii s-au bucurat de întreaga atenție și susținere a profesorilor prezenți.

Deschiderea Crosului de toamnă a fost lansată de elevele claselor a X-a, care ne-au bucurat cu rezultate frumoase. Prima sosită la linia de finiș a fost Verdeș Irina. Au urmat fetele claselor a XI-a.  Cea care a fost desemnată cîștigătoare, al doilea an consecutiv, a fost Constanța Craveț. Învingătoarea claselor a XII-a a fost Vrâncean Rodica, care a sosit prima la finiș.

Nici băieții nu s-au lăsat mai prejos, chiar cu o distanță dublă comparativ cu a fetelor, au obținut rezultate excelente, iar învigătorii cursei au fost: cl. a X-a: Ungureanu Mihai, Diuță Roman și Căinăreanu Dumitru, din clasele a  XI-a, și Grubi Dan împreună cu Gheorge Verdeș, cl. a XII-a.

Cele mai bune rezultate au fost obținute de: Constanța Craveț, reprezentanta claselor a XI-a „A”, și băieții clasei a XII-a „A”- Gheorghe Verdeș și Grubi Dan.

Ne bucurăm cu elevi puternici și rezultate pozitive!! Nu au fost înregistrate accidentări sau situații neplăcute. Crosul de toamnă a fost un real succes! Mulțumim mult profesorului de educație fizică și elevilor implicați în organizarea acestei activități sportive pentru un timp petrecut efectiv, interesant  și o zi minunată alături de colectivul LAȘM!

NASTAS ANA, cl. a XI-a „C

Vezi imagini