Crosul de primăvară, 2015

Crosul de primăvară, 2015

Primăvăra și-a deschis larg brațele să ne încălzească și să ne ofere zile frumoase și însorite. Activismul ce trăiește în noi a prins din nou aripi. Astfel, noi, elevii Liceului AȘM, am dat startul unei vieți active, pline de voie bună, zîmbet și mult soare!

Marți, 28 aprilie, a avut loc crosul de primăvară. Acest eveniment, tradițional organizat în parcul „Valea Trandafirilor”, a fost unul lejer, într-o atmosferă activă și interesantă. Anul acesta la activitatea sportivă a fost introdus și ștafeta- un sport distractiv, format din echipe a cîte patru persoane, care, la viteză, a fost necesar să parcurgă distanța de 100 m, 150 m și 200 m. Echipele cele mai bune au fost din clasele a X-a „B”, a XII-a „C” și a XII-a „B” care au ocupat pozițiile de frunte. Au fost cei mai buni și ne bucurăm de succesele înregistrate.

Imediat după ștafetă, a urmat crosul. Desfășurat în cîteva etape- fete și băieți- a fost o probă de rezistență care s-a soldat cu rezultate frumoase. Primii ajunși la linia de finiș au fost următorii: clasa a X-a- Verdeș Irina și Mihai Ungureanu, clasa a XI-a – Anastasia Cojocaru, Căinăreanu Dumitru, Mogîldea Cătălin, Diuță Roman și clasa a XII-a- Victoria Buză și Verdeș Gheorghe. Acești elevii au depus mult efort de a fi primii și de a aduce victoria acasă! Îi felicităm călduros și le dorim mult succes.

Le mulțumim tutoror elevilor participanți, ce și-au dat interesul și au depus efortul de a face posibilă și interesantă activitatea! Suntem fericiți că crosul de primăvară s-a desfășurat fără accidentări, doar cu voie bună și sport!

Fiți activi și mereu gata de a vă colora ziua cu armonie, sport și fericire!

Nastas Ana, cl. a XI-a „C”

Departametul Cultură și Sport

Avem 107 vizitatori și niciun membru online