Semnarea Acordului de Colaborare între Liceul AŞM, Institutul de Energetică al AŞM şi Centrul Republican pentru Copii şi Tineret "Gutta-Club", coordonator al proiectului internaţional SPARE.

Evaluare utilizator:  / 1
SlabCel mai bun 

        Miercuri, 29 septembrie, Liceul Academiei de Ştiinţe a Moldovei a fost gazda unui eveniment deosebit: intrunirea ecologică în cadrul căreia s-a semnat un acord de colaborare între LAŞM, Institutul de Energetică aş AŞM şi Centrul Republican pentru Copii şi Tineret "Gutta Club", coordonator al proiectului internaţional SPARE (School Project for Application of Resources and Energy).

          Prin prezentul acord părţile semnatare au convenit să-şi unească potenţialul material şi intelectual disponibil în vederea creării unor condiţii de cercetare pentru tineretul studios din Republica Moldova. La acest eveniment au fost prezenţi Natalia Kravsciuk, preşedinte Gutta Club, Natalia Halaim, coordonatorul proiectului SPARE, Vladimir Berzan directorul Institutului de Energetică al AŞM, şi Dnul Ilie Timofti, director adjunct al Institutului de Energetică al AŞM. Centrul Republican pentru Copii şi Tineret "Gutta Club" va obţine resursele financiare pentru montarea unor baterii solare, care vor servi ca instalaţie pilot pentru cercetarea utilizării energiei solare, iar Institutul de Energetică al AŞM va acorda asistenţă tehnico-ştiinţifică în montarea şi utilizarea bateriilor solare la Liceul AŞM.

          La această întrunire toţi şi-au exprimat opinia de a considera oportună susţinerea aspiraţiilor general umane de a proteja natura, de a economisi resursele energetice disponibile şi de a populariza abordarea pragmatică a modalităţii raţionale de consum a energiei.

  

Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 144 vizitatori și un membru online

  • CokeSues
Free business joomla templates meds no prescription