Elevii Liceului AȘM la Gala de Decernare a Premiului de Merit Municipal

Evaluare utilizator:  / 5
SlabCel mai bun 

Elevii Liceului Academiei de Științe a Moldovei la Gala de Decernare a

Premiului de Merit Municipal

Описание: https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/10733606_652254141539217_728219449_n.jpg?oh=9d814bc1c219eb33c2c37811dac45758&oe=543F94C9&__gda__=1413447316_f7f8dfd626c3ad5438a9ca9649390b44    La data de 13 octombrie 2014, elevilor Liceului Academiei de Științe: Rusu Alexei, absolvent, Afanasii Dumitrița clasa XII-A, Buza Victoria clasa XII-A, Bugai Dragoș clasa XII-C, Bradu Dan-Mihai clasa XI-B, Castraveț Ion clasa XI-C și Verdeș Gheorghe clasa XII-A, care s-au remarcat prin rezultate deosebite pe parcursul anului de studii, inclusiv, la olimpiadele republicane și internaționale și s-au implicat activ în activități extracurriculare le-a fost decernat Premiul de Merit Municipal în cadrul Ceremoniei ce a avut loc la Sala cu Orgă.

    Premiul dat se acordă anual, în baza unui concurs de dosare, organizat în cadrul Direcției Generale Educație, Tineret și Sport a Primăriei Municipiului Chișinau, cu ocazia sărbătorii „Hramul Chişinăului”, în scopul „încurajării şi susţinerii materiale a tinerilor şi elevilor care au obţinut rezultate excepţionale la învăţătură, care s-au implicat activ în activități extracurriculare, precum şi persoanelor în etate care şi-au adus contribuţia esenţială la propagarea valorilor educaţionale, ştiinţifice şi culturale”.

   Doamna Director General al DGETS, Tatiana Nagnibeda-Tverdohleb a remarcat faptul că „suntem norocoși pentru că punem accentul pe formarea intelectuală, culturală și științifică”, susținând un discurs motivant, plin de aforisme și sfaturi pentru tinerii care obțin rezultate frumoase și deosebite la învățătură.

    Domnul Primar al municipiului Chișinău, Dorin Chirtoacă, a pus accentul pe globalizarea lumii actuale și pe faptul că trebuie să ne realizăm scopurile propuse, să promovăm cu înțelepciune și demnitate numele și idealurile civice ale țării, atât de necesare în formarea personalității noastre: dragostea de neam, spiritul dreptății, adevărul, demnitatea.

     Nu ne rămâne decât, sămulțumim Administrației liceului AȘM pentru susținere în tot ceea ce făurim, tuturor profesorilor pentru truda depusă întru obținerea rezultatelor frumoase și desigur elevilor pentru promovarea imaginii liceului nostru.

     Sperăm la cât mai multe premii și realizări frumoase în continuare!

Castraveț Ion, elev în clasa XI-C

Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 88 vizitatori și un membru online

  • femoknoff
Free business joomla templates meds no prescription