Conferinţa ştiinţifică a elevilor: orientare spre investigaţie şi descoperire.

Evaluare utilizator:  / 4
SlabCel mai bun 

Conferinţa ştiinţifică a elevilor: orientare spre investigaţie şi descoperire.

 

     La 13 noiembrie 2014 în Liceul AŞM s-a desfăşurat Conferinţa ştiinţifico-practică a elevilor „Spre viitor”, ediţia a V-a, etapa I (nivel liceu), la care au participat  peste 100 de elevi din clasele a X-XI-a. Elevii din clasele a XII au prezentat teze din lucrarea ştiinţifică realizată pe parcursul anului.

     Cele mai multe lucrări au fost prezentate de la științele umanistice: l. română(Podolin Eugenia, Maimescu Dorina, Catrinescu Mariana, Cernei Valeria, Mogâldea Cătălin, Golban Maria, Șestacov Tatiana), istorie (Bolocan Elena), geografie(Barac Cătălina, Baba Ecaterina, Cotov Anastasia, Craveţ Constanţa), educaţie civică (Brăiescu Dumitriţa, Grubi Dan).

     Deosebit de interesante şi originale au fost subiectele prezentate de elevii din profilul real la matematică Motroi Valeriu, Chihai Mihai, Trifan Tamara, Catană Vasile şi o lucrare sintetică la informatică, matematică şi economie(Casian Alexandru).

     Profesorii Cristei T., Sorocean I., Ciorici A., Cerbuşca P., Craveţ A., Baltag V., Miron R au îndrumat elevii în scrierea lucrărilor şi i-au învăţat cum să se descurce în situaţiile-problemă.

     Conferinţa a avut drept scop informarea elevilor din clasele a X-XI despre modalitatea de scriere a tezelor ştiinţifice, structura lucrării, metodele de cercetare, valoarea teoretică şi practică etc. Următoarea etapă va fi organizarea şi desfăşurarea Conferinţei ştiinţifico-practice republicane în luna martie 2015, unde vor fi invitaţi elevi şi profesori din liceele din ţară.

 

 

Departamentul Ştiinţă şi creativitate

 

Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 96 vizitatori și un membru online

  • femoknoff
Free business joomla templates meds no prescription