O lecţie publică extraordinară la AŞM susţinută de academicianul Ion TIGHINEANU

O lecţie publică extraordinară la AŞM susţinută de academicianul Ion TIGHINEANU

Un grup de peste 30 de elevi şi profesori de la Liceul AŞM au avut rara ocazie de a asculta o prelegere a dlui Ion Tighineanu, academician, vice-preşedintele AŞM. Evenimentul a fost moderat de preşedintele AŞM, academician, dl Gheorghe Duca. Dl Ion Tighineanu este un savant cu renume mondial în domeniul nanotehnologiilor, doctor habilitat în stiinţe fizico-matematice, profesor universitar. Lecţia publică s-a numit  Nanotehnologiile schimbă lumea”, care s-a desfăşurat în Sala Azurie a Academiei de Ştiinţe a Moldovei.

Evenimentul a fost prilejuit de aniversarea a 60-a a dlui Ion Tighineanu, la care au particpat savanţi, artişti, reprezentanţi ai Preşedenţiei, ai Parlamentuluim şi ai Guvernului  R. Moldova, rectori ai universităţilor, colegi cu care academicianul a colaborat pe parcursul anilor. Din Germania a fost prezent dl Hans Hartnagel, membru de Onoare al AŞM; dl Vladimir Fomin, Membru de Onoare al AŞM; din Belorusia - acad. Serghei Gaponenko, dr. Sergiu Langa de la Institutul Fraunhofer din Dresda, Germania, dr. Andrei Sarua de la Universitatea din Bristol, Marea Britanie etc.

De asemenea a fost realizată şi o Expoziţie de carte, ce a inclus lucrările, monografiile, articolele, studiile academicianului şi o Expoziţie foto, ce reflectă activitatea savantului în imagini, în ultimii ani, surprinsă de Eugenia Tofan, şef Centrul Media al AŞM.

Pavel Cerbuşca, vicedirector.

• Uttentnaw