Cum arată viitorul prin prisma invențiilor expuse la InfoInvent

Evaluare utilizator:  / 1
SlabCel mai bun 

Cum arată viitorul prin prisma invențiilor expuse la InfoInvent

 

Timp de câteva zile, Centrul expozițional „Moldexpo” este gazdă a celor mai inovative idei venite de la diferite companii și asociații autohtone sau de la inventatori particulari. Echipa #diez a acceptat provocarea de „a vedea viitorul cu ochii” și îți arată și ție cum arată acesta.

Roboței cu senzori pentru funcții speciale, softuri ingenioase, soiuri noi de plante și alte aparate ce au la bază tehnologii moderne – iată ce poți vedea la cea de-a XIV-a ediție a Expoziției Internaționale Specializate „INFOINVENT”.

Potrivit lui Octavian Apostol, directorul AGEPI, instituția organizatoare a evenimentului, scopurile acestei expoziții sunt:

-         de a susține și de a promova activitatea inovațională;

-         de a atrage investiții în activitatea de inovare și transfer tehnologic;

-         de a promova proiectele de implementare a invențiilor, tehnologiilor și produselor creative în economia națională;

-         de a dezvolta cooperarea tehnico-științifică regională și internațională;

-         de a încuraja parteneriatele business-știință.

Am făcut cunoștință în cele ce urmează cu roboțelul multifuncțional al echipei Liceului Academiei de Științe din Moldova, care poate fi controlat de la distanță. De asemenea ochii, vocea și chiar roțile ce-i servesc drept picioare roboțelului, toate au funcții aparte ce pot fi folosite în diferite domenii, ne asigură membrii echipei.

ALINA GÎRNEȚ


Pentru a posta comentariu e nevoie să vă logați

         


Blogroll

Instagram

Materiale create de elevii LAŞM

Canalul Youtube LAŞM

Bibliotecă online de cărţi electronice

Golovei Andrei

Nicoleta Prestescu

Gumeniuc Doina

Mironica Marina

Moșnoi Ion

Ungurean Cristina

Vârlan Tatiana

Badrajan Vladimir

Blog 12UM

Gimnaziul Galata

Vizitatori Online

Avem 96 vizitatori și 7 membri online

  • Pulmenjophy
  • Jofonge
  • sokalmot
Free business joomla templates meds no prescription